PGCPS Students Recognized by Prince George School Board for Accomplishments

March 16, 2022
 
The Prince George County School Board recognized the accomplishments of students, coaches, and others during a special ceremony in Prince George High School's commons area on Tuesday, March, 15, 2022.
 
Joined by Division Superintendent Dr. Lisa Pennycuff and Assistant Superintendent of Instruction and Accountability William Barnes, the school board's members welcomed students to spotlight their achievements on the football field, the basketball court, the artistic stage, and more. 
 
Scenes from the March 2022 School Board Recognitions Program Scenes from the March 2022 School Board Recognitions Program Scenes from the March 2022 School Board Recognitions Program
Scenes from the March 2022 School Board Recognitions Program Scenes from the March 2022 School Board Recognitions Program Scenes from the March 2022 School Board Recognitions Program
Scenes from the March 2022 School Board Recognitions Program Scenes from the March 2022 School Board Recognitions Program Scenes from the March 2022 School Board Recognitions Program
Scenes from the March 2022 School Board Recognitions Program Scenes from the March 2022 School Board Recognitions Program Scenes from the March 2022 School Board Recognitions Program
Scenes from the March 2022 School Board Recognitions Program Scenes from the March 2022 School Board Recognitions Program Scenes from the March 2022 School Board Recognitions Program

To enlarge (on desktop): Right click, select "Open Image in New Window" or "Open Image in New Tab."
 
The following students and groups were recognized during the special ceremony:
 
All Virginia Chorus Delegates
Storm Burks – Choir Director, Prince George High School
  • Alarah Bolin – Senior – 3rd Alto
  • Rebecca Taylor – Senior – 4th Soprano
  • Jacob Jordan - Alternate
Prince George Wrestling Regional and State Competitions - Division 5A 
Coach Glen Thomas, Assistant Coaches – Joe Burch, Shay Osborne, Justin Noblin
  • Anthony Swink (WC: 106, Regional - 4th)
  • Ryan Webber (WC: 113, Regional - 4th)
  • Curtis Kimbell (WC: 120, Regional - 5th)
  • Decius Michelon (WC: 126, Regional - 4th)  
  • Michael Swink (WC: 132, Regional - 2nd)
  • Alex Noblin (WC: 138, Regional - 1st) 
  • Tavion Allen (WC: 145, Regional - 4th)
  • Braden Strohl (WC: 152, Regional - 5th)  
  • Micah Osborne (WC: 160, Regional - 1st, State - 5th) 
  • Dwayne Simpkins (WC: 170, Regional - 2nd)
  • Brody Early (WC: 195, Regional - 2nd, State - 3rd) 
  • Aston Miller (WC: 220, Regional - 2nd)
  • Bobby Clary (WC: 285, Regional - 4th)
* WC = Weight Class
 
Prince George High School Theatre
Daryl Phillips, Sponsor
 
PG Players – 2nd Place in the VHSL 5C Regional One Act Play Competition
  • Elisha Brazille         
  • Taylor Keffer
  • Rowan Brenzie
  • Demond Middleton
  • Kamran Hamilton
  • Trinity Raines
  • Kaylee Jenkins 
  • Jaden Williams

  • Elisha Brazile – 3rd Best Actor in Region
  • Trinity Raines – Best Actor, Honorable Mention
     
Scholastic Bowl Team
Michael Knight, Sponsor
 
3rd Place in the Region 5C Round Robin Tournament
  • Payton Barnes 
  • Elizabeth Grebas
  • Blake Brooks 
  • Emily Hannuksela
  • Ryan Childress 
  • Willard Lewis
  • Elizabeth Christian 
  • Caitlyn McCallister
  • Sam Gensler   
  • Michael Mullenix
Girls Varsity Basketball
Coach Kenya Grissett
 
3rd Team All-Region
  • Marianah Lipkins
  • Mariah Washington
Boys Varsity Basketball
Coach Travis Carr 
  • Curtis Allen – 1st team
  • Jordan Lambert – 2nd team
  • Shawn Long – 3rd team
Prince George Girls/Boys Indoor Track Team 
Will Stevens, Coach and Bryan Griffin, Assistant Coach
 
3rd Place in 5C Region
  • Charnetha Burks
  • Ty'Yonna Lewis
  • Nishe Caselle
  • Marianah Lipkins
  • Idalia Conover
  • Akaela Quarles
  • Candace Ford
  • Brooklyn Robinson
  • Alia Hart
  • Olivia Thompson
  • Tailor Hart 
  • Leilani Uribe
  • Maryam Huggi
  • Mariah Washington
  • Riley Humphries
  • Peyton Ziegenfuss
  • Allyson Jones
Individual Region 5C Awards
  • Brooklyn Robinson, Nishe Castelle, Mariah Washington, Marianah Lipkins = 4 x 200
  • Riley Humphries, Nishe Castelle, Mariah Washington, Marianah Lipkins = 4 x 400
  • Mariah Washington – 2nd place, High Jump; 3rd Place 300 meter dash
  • Marianah Lipkins – 1st place 55 meter dash
  • Brooklyn Robinson – 1st Place, 55 meter hurdles; 2nd place 55 meter dash
  • Riley Humphries – 2nd place, 1,000 meter run
  • Wesley Bostic – 3rd place, shot put
  • Alex Fountleroy – 4th place, 55 meter hurdles
  • Lamont Victoria – 1st place, high jump (6’8”)

  • Region 5C Indoor Track Female Runner of the Year – Marianah Lipkins
  • Region 5C Indoor Track & Field Athlete of the Year – Lamont Victoria
State Competition
  • Nishe Castelle, Marianah Lipkins, Brooklyn Robinson, Mariah Washington – 2nd place, 4 x 200 meter relay; (school record 1:42)
  • Nishe Castelle, Riley Humphries, Marianah Lipkins, Mariah Washington – 2nd place, 4 x 400 meter relay; (school record 3:59)
  • Lamont Victoria – 4th place, 55 meter
  • Marianah Lipkins – 5th place, 55 meter
  • Brooklyn Robinson – 7th place, 55 meter; 8th place, 55 meter hurdles
  • Riley Humphries – 3rd place, 1000 meter
  • Wesley Bostic – 8th place, shot put 

  • Lamont Victoria – 1st place State Champion – High Jump
Career & Technical Education Industry Certifications
Matthew Weston, Coordinator of Career and Technical Education

Teachers for Tomorrow
  • Rose Braun
  • Natily Massey
  • Angela Harris
  • Haley Parkin
  • Rachel Hobbs
  • Bentlee Reed
  • Amare Houston
  • Ava Sprague
  • Ellie Legere
  • Colby Weston
Digital Social Media
  • Char’Netha Burks
  • Kaleigh Snipes
  • Abbigal McGee
Adv. Accounting
  • Ryan Childress
  • Devi Howell (and WISE certification)
  • Kendall Garzini 
  • James Townsend
Adv. Sports Marketing
  • Darren Armstrong
  • Gabriel McCray
  • Kayleigh Arrington 
  • Andrew Mcquhae
  • Payton Barnes
  • Tianna Morales
  • Chalmus Burgess
  • Demarion Poole
  • Kaley Cooper
  • Jaylin Slaughter
  • Logan Denzler
  • Jonathan Summerfield             
  • Brody Early
  • Jasani Ubiles
  • Jason Fowkes
  • Joseph Vasquez Russo
  • Landon Howlett 
  • Jesse Ward
  • Gabriel Kennedy 
  • Nicole Wheeler
  • Jeffrey Love                               
Adv. Fashion
  • Thaina Bazzinette
  • Steven Jones
  • Alyssa Rose Benton
  • Alaysha McKnight
  • Asante Brown
  • Xaviona Rosas
  • Shamaria Dedrick
  • Trista Smith
  • Alexis Donato
  • Kanasia Taylor
  • Tahir Johnson                            
Adv. Marketing
  • Caleb Allen
  • Kaion Hamilton
  • Curtis Allen
  • Donald Hawkins
  • Canyon Binkley 
  • Keondra Pettaway
  • Marcus Bradshaw
  • Kyairra Silcott
  • Kierra Cole 
  • Jamie Williams
  • McKenzie Duffy
Virginia Band & Orchestra Director’s Association – All-District Band
John Redling J.E.J. Moore, Director
 
  • Aklyz Febles – on Flute
    (Edward Academia, Anthony Boyd, Damien Balles – Alternates)
Middle School Boys’ Basketball
Braylon Jackson, Coach
 
Middle School District Basketball Champions
  • Jackson Baird
  • Emannual Gomez          
  • Jaleel Britton
  • Tyrone Harrison
  • Khazarion Brooks
  • Jeremiah Herrera
  • Bryce Carmichael
  • Jahki Lambert
  • Trevor Childs
  • Malakai Quinata
  • Arkell Crenshaw
  • Gavin Reeves
  • Dereon Davis
  • Kimari Sutton